17 lutego 2021

ŚRODA POPIELCOWA

17 lutego 2021 roku przypada Środa Popielcowa – początek Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz. 7.00, 8.00, 17.00, 18.00 i 19.00.

Podczas każdej Mszy Świętej odbędzie się tradycyjny obrzęd posypania głów popiołem. W tym roku, z uwagi na zalecenia z powodu pandemii, zwyczajowe słowa ,,Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (lub ,,Prochem jesteś i w proch się obrócisz”) kapłan wypowie tylko raz, nie będą wypowiadane nad każdym podchodzącym do posypania.

Przypatrzymy się symbolice Środy Popielcowej. Znak posypania popiołem winniśmy przyjąć nie tylko jako przypomnienie o przemijalności, lecz także jako zaproszenie do pokuty oraz oderwania się od grzechu. Wszystko po to, by radośnie powrócić do Boga – kochającego Ojca.

Z książki ks. Bronisława Mokrzyckiego SJ pt. ,,Pokutujcie”:

,,Orędzie dzisiejszego dnia wzywa nas do czynienia dobra i wskazuje na motyw i cel prawdziwego nawrócenia – miłość. Współpracując z łaską Ducha Świętego, wsłuchajmy się w dzisiejszą liturgię słowa i w modlitwę Kościoła, który dziś w sposób szczególny uprasza nam wielką łaskę nawrócenia do miłości.”

Niech zatem rozpoczynający się Wielki Post będzie czasem intensywnej modlitwy, ducha pokuty i miłości do Pana Boga, innych ludzi i siebie. Tego Wam, drodzy Parafianie i Goście, życzymy z serca.