16 czerwca 2024

Relacja z Festiwalu dla Życia w Gdańsku

W niedzielę 16 czerwca 2024 r., odbył się XII Marsz dla Życia i Rodziny oraz III Festiwal dla Życia.
W marszu udział wzięło ponad 20 tysięcy mieszkańców województwa pomorskiego a także przyjezdnych osób z całej Polski. Na Festiwalu od godziny 16:00 do 22:00 frekwencja dopisała – cały plac był wypełniony uczestnikami Festiwalu! Organizatorzy szacują, że było ich około 40 tysięcy.

Całe wydarzenie poprzedzone było czuwaniem zorganizowanym w Kaplicy Królewskiej od 10:00-14:00. Marsz rozpoczął się o godzinie 15:00, był radosnego przemarszem ulicami centrum Gdańska. Dokładnie w momencie jego startu przestał padać deszcz. Marsz spod Kaplicy Królewskiej dotarł na Plac Zebrań Ludowych o koło godziny 16:30.
W Marszu wzięły udział całe rodziny, przedstawiciele przedszkoli, szkół oraz organizacje działające w Kościele Katolickim. Ale nie tylko, marsz był przestrzenią dla wszystkich, którym bliskie są chrześcijańskie wartości.

Na ponad 100 - metrowej fladze niesionej przez uczestników, powiewało hasło tegorocznego festiwalu – „Zaufaj Panu”.

Bardzo się cieszę, że jest tak dużo osób! Życie jest najważniejsze, rodzina jest najważniejsze. Życie i rodzina to dar Boży, którego zawsze trzeba bronić. Dlatego wasze świadectwo jest piękne – stawanie po stronie życia. Pokazujecie, że rodzina pełna wartości, Boga jest mocna przede wszystkim miłością. Widzimy, ile rodzin jest tu dziś! Razem bronimy życia, świętujemy życie. Jesteśmy dumni z naszych wartości – mówi abp Tadeusz Wojda, Metropolita Gdański.

Święto rodziny zainaugurował koncert zespołu Festiwalu dla Życia, który w tym roku miał swój debiut. Podczas festiwalu wystąpili także: Mocni w Duchu, Arka Noego, Edzio, Łzy.

Wielkim sukcesem okazała się Strefa Inspiracji, w której od 17:00-21:00 nieustannie uczestniczyło ponad 500 słuchaczy. Do refleksji zachęcali prelegenci: bp Piotr Przyborek, Tymoteusz Filar, Robert Friedrich „Litza”, Ewelina Chełstowska, ks. Dominik Chmielewski SDB, Michał Koterski, ks. Rafał Główczyński „Ksiądz z Osiedla” oraz s. Urszula Kłusek SAC.

Organizatorzy zapewnili również dostęp do wiedzy i wsparcie dla rodzin w strefie specjalistów. Była możliwość zakupienia książek w strefie wydawnictw. Kolejki do wielu atrakcji dla całych rodzin zakończyły się dopiero po godzinie 21. Uczestnicy Festiwalu mieli okazję skorzystać z warsztatów, dmuchańców, ścianki wspinaczkowe oraz licznych atrakcji z bogatej oferty stoisk przedszkoli i szkół. Dla głodnych festiwalowiczów zapewniono przyjechało 9  foodtruck’ów.

To był oryginalny i nowoczesny festiwal. Taki, którego raczej trudno spotkać w naszym kraju. Kościół, wierni, różne organizacje i wspólnoty wyszły poza schemat, ze swojej strefy komfortu i codziennego rytmu, zaprezentowały niestandardowe, bliskie ludziom podejście do ewangelizacji.

Wielka radość dotyka nas jako organizatorów: zobaczyć tak wielki tłum uczestników. Jest to wydarzenie oddolne, społeczne z inicjatywy nas – wiernych Archidiecezji Gdańskiej. Jesteśmy dumni z naszych wartości, naszych rodzin. W centrum naszego życia jest Bóg i to pokazaliśmy w Gdańsku. Cieszę się, że tak wiele wspólnot, organizacji było z nami dziś – mówi Artur Kurkowski, prezes Fundacji Activni, współorganizator wydarzenia.

Przygotowania do tej inicjatywy trwały 9 miesięcy. Zaangażowane w nią zostały setki osób z pomorskich wspólnot, stowarzyszeń oraz biura Festiwalu dla Życia. Odbyły się dziesiątki spotkań w parafiach Archidiecezji Gdańskiej. Całe wydarzenie zrealizowano dzięki darowiznom przekazanym przez wiernych oraz poprzez środki zebrane na portalu zrzutka.pl.

Tegoroczna edycja Marszu i Festiwalu poprzedzona była rekolekcjami w parafii św. Jakuba u gdańskich Kapucynów. Uczestniczyły w nich wspólnoty, które ewangelizowały podczas wydarzenia. Nauczanie skierował do uczestników ks. Wiesław Mielewczyk, misjonarz z Boliwii.

Wydarzenie odbyło się pod patronatami Episkopatu Polski, abp Tadeusza Wojdy SAC metropolity gdańskiego oraz prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.